UTC Student Government Association recently honored 113 students at the 2014 Outstanding Senior Awards Ceremony. This annual event recognizes seniors who have made significant contributions and accomplished outstanding achievements within their degree programs. In addition to being honored, students were also asked to invite a favorite professor to attend the ceremony.

The following students were recognized across the four colleges of the University:

College of Arts and Sciences

-       Kelsey Alexander – BS Biology: Ecology

-       Yalonda Allen – BA English: Rhetoric & Professional Writing

-       Eli Beard – BS: Biology: STEM Education

-       Chelsea Bell – BS: POLS: Public Policy

-       Candace Berge – BA: Humanities: Liberal Arts

-       Austin Blackburn – BA Theatre

-       Claire Bloomfield – BFA Art: Photography & Media Art

-       Amanda Brown – BS: Geology: STEM Education

-       David Carey – BS Sociology & Anthropology: Sociology

-       Kayla Carico – BA Art

-       Brianna Daugherty – BM: Music: Vocal Music Education

-       Casey Decook – BS Biology: Organismal

-       Madison Dell – BIS Integrated Studies

-       Kayla DeLong – BA Foreign Language: Spanish

-       Kelsey Dishroon – BS: Chemistry: STEM Education

-       Daniel  Eldridge – BS Biology: Pre-professional

-       Meagan Fairchild – BA Foreign Language: French

-       Katrina            Ferrier – BS AP Math: Actuarial Science

-       Brittany Fong – BM Music: Vocal Performance

-       Deana  Ford – BIS Integrated: Professional Studies

-       Olivia  Fowler – BA Foreign Language: Latin

-       Taylor Franklin – BM: Music: Instrumental Music Education

-       Eduardo Galarza – BA Philosophy & Religion: Philosophy

-       Rachel Gilson – BA Sociology & Anthropology: Sociology

-       Meghan Greene – BS POLS: Public Administration & Non-Profit Management

-       Emily Gurchiek – BA Communication

-       Lance Hartung – BA Phil & Religion: Religion

-       Genny Haston            – BA Music

-       Rachel Head – BS Env Science: Sociology & Anthropology

-       Erik Hearn – BS Env Science: Biology

-       Kathryn Henckel – BS Env Science: Engineering

-       Katy Higgins – BS Biology: General

-       Isaac Hinchman – BM Music: Instrumental Perform

-       Travis Hitchcock – BFA Art: Graphic Design

-       Olivia Howard            – BS Psychology

-       Steven Kline – BS Physics

-       Hunter Knight – BA Economics

-       Laura Little – BFA Art: Painting & Drawing

-       Matthew Magallanez – BS: Applied Math: STEM Education

-       Matthew McDarmont – BS POLS: Public Policy & Administration

-       Molly McEnery – BS Chemistry

-       Ethan McGrath – BM Music: Theory & Composition

-       Audrey Mefford – BA Humanities :International

-       Marie Meranda – BS Sociology & Anthropology: Anthropology

-       Sarah Morgenthaler – BS Geology: Environmental Geology

-       Jessica Murray- BS Chemistry: Biochemistry

-       Skylar Newton – BS Criminal Justice

-       Madeline Otting – BS Geology: Geology

-       Steven Palmer – BS POLS: Legal Studies

-       Caitlin Quinn – BS AP Math: General Math

-       James Scott – BA History

-       Mary Shults – BS POLS: International/Comp St

-       Emily Ann Simpson – BS Art Education

-       Chelsea Sokol – BA English & American Language & Literature

-       Simon Stanley – BS Env Science: Geography and Cartography

-       Katherynne Taylor – BA Chemistry

-       Andrew Taylor – BS POLS: American Studies

-       Staci Thompson – BS Env Science: Geology

-       Jayne Jaya Todai – BA English: Creative Writing

-       Jacob Union – BA English: Writing

-       Adrienne Welch – BS Economics

-       Travis Wichman – BA Sociology & Anthropology: Anthropology

-       Jeffrey Wilson – BS Legal Assistant Studies

-       Elizabeth Winkleman – BS Biology: Molecular

College of Business

-       Spencer Bradshaw – BS Business: Entrepreneurship

-       Kayla DeLong – BS Business: Accounting

-       Jazmine Logan – BS Business: Finance: Investments

-       Erin Mercer – BS Business: Marketing

-       Lynna Nguyen            – BS Business: Finance: Business Finance

-       Karly North – BS Business: Human Resource Management

-       Quinn Pertuit – BS Business: General Management

College of Engineering and Computer Sciences

-       William Brakebill – BS ENGR Tech Management: Construction Management

-       Mark Everett – BS ENGR Tech Management :ENGR Management

-       Rachel Frye – BS CPSC: Scientific Application

-       Stewart Garrett – BSE ENGR: Nuclear Engineering

-       Marshall Guillot – BSCE Civil Engineering

-       Sarah Hall – BS CPSC: Info Sec & Assurance

-       Roland Howell – BSE: ENGR: Computer Engineering

-       Benjamin Kegley – BSChE Chemical Engineering

-       Jessica Lyon – BSE ENGR: Environmental

-       Andrew McKeown – BSME Mechanical Engineering

-       Danny Mullinax – BSE ENGR: Industrial

-       David Myers – BSEE Electrical Engineering

-       Timothy Zorca – BS CPSC: Software Systems

College of Health Education and Professional Studies

-       Emily Addison – BS: Secondary Education: English

-       Molly Boyd – BS HHP: Sport & Leisure: Outdoor

-       Jordan Britt – BS HHP: Exercise Science: Applied

-       Rebecca Conner – BS MGED: Social Sciences: NatSci

-       Hanna Durham – BS Interior Design

-       Luisa Fortin – BS HHP: Nutrition: F&N: Business

-       Hannah Gribble – BS MGED: Mathematics: Nat Sci

-       Ciara Hutchison – BS Early Childhood: CH/Family Studies

-       Emily Ingham – BS MGED: English: Social Sciences

-       Jeanemarie Johnson – BS MGED: Natural Sciences: English

-       Marla King – BSW Social Work

-       Kasey Laviolette – BS HHP: Exercise Science: Pre-professional

-       Lauren Milligan – BSN Nursing

-       Rebecca Parker – BS Exceptional Learning K-12

-       Tommy Pettyjohn – BS: Secondary Education: History

-       Deidre Roberson – BS Rehabilitation Science: General

-       Regan Rogers – BS MGED: Natural Science: Social Sciences

-       Dana Sharp – BS MGED: English: Math

-       Lawrence Shrum – BS MGED: Mathmatics: Social Sciences

-       Cari Smith – BS HHP: Dietetics

-       Richard Smith – BS: HHP: Exercise Science: Applied: General

-       Cody Stansell – BS HHP: Sport & Leisure: Sports

-       Victoria Thompson – BS Early Childhood: EC Education

-       Angelica Vanderkooy  – BS MGED: Mathematics: English

-       Alyssa Wade – BS MGED: Social Sciences: English

-       Nathan Wanuch – BS Secondary English

-       Kaleb West – BS Sec Social Sciences: History

-       Stephanie Windle – BS HHP: Nutrition: F&N: Education

-       Joshua Young – BS MGED: Natural Sciences: Math

-       Ashley Zidan – BS HHP: Health & Exercise Science PD:K-12

Share 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 

Categories
Archives